آب در دمای منفی ۴۲.۵۵ درجه مایع می‌ماند!

۲۴ دی ۱۳۹۶ مطالب جذاب

رکورد سردترین دمای آب مایع شکسته شد؛


آب در دمای منفی ۴۲.۵۵ درجه مایع می‌ماند!


دانش > دانش – ایران رنگی:
دانشمندان موفق شدند به ویژگی‌های قابل توجهی در آب پی ببرد و رکورد جدیدی را برای سردترین دمای آب مایع ثبت کنند.

به گزارش ایسنا به نقل از گیزمودو، محققان دریافتند که آب را بدون اینکه یخ بزند می‌توان تا منفی ۴۲٫۵۵ درجه سانتی‌گراد سرد کرد که این یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد آب است.

محققان دریافتند در فشار عادی و یک دمای منفی ۴۲٫۵۵ درجه آب مایع می‌تواند به صورت دو مایع مجزا با راه‌های متفاوت برای بهم پیوستن مولکول‌ها وجود داشته باشد. در این شرایط آب نمی‌تواند تصمیم بگیرد که در کدام حالت باشد. محققان این وضعیت را به یک دو راهی تصمیم‌گیری تشبیه کردند.

مولکول‌های آب

تیمی از محققان دانشگاه گوت فرانکفورت توانستند آزمایش‌هایی را برای کمترین درجه‌ای که آب در آن می‌تواند مایع باشد انجام دهند و نتایج بررسی آنها در مجله Physical Review Letters منتشر شده است.

پژوهشگران عنوان کردند: این درست است که به طور معمول آب در دمای صفر درجه سانتیگراد سرد است و در پایین‌تر از آن یخ می‌زند، اما آنها دریافتند که در شرایط خاص، آب مایع را می‌توان بسیار سردتر داشت.

فیزیکدانان دانشگاه گوت فرانکفورت می‌گویند که دانستن اینکه در دماهای پایین آب چه زمان یخ مي‌زند و چه زمان مایع باقی می‌ماند می‌تواند به فهم بهتر تشکیل یخ در جو و به محققان در توسعه مدل‌های جوی مطمئن‌تر کمک کند.

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم