سیگاری می‌شوید حتی با امتحان یک نخ سیگار

۲۳ دی ۱۳۹۶ مطالب جذاب


سیگاری می‌شوید حتی با امتحان یک نخ سیگار


دانش > دانش – ایران رنگی:
محققان دریافته‌اند دست‌کم دو سوم افرادی که سیگار را به صورت موقتی امتحان می‌کنند، حتی در حد یک نخ سیگار، به آن اعتیاد پیدا می‌کنند.

براساس گزارش BBC، اطلاعات به دست آمده از شهروندان بریتانیايي، آمریکايي، استرالیايي و نیوزیلندي نشان مي‌دهد ۶۰٫۳ درصد از افراد سيگار كشيدن را تست كرده‌اند و از ميان آنها ۶۸٫۹ درصد از آنها به سيگار كشيدن روزانه عادت كرده‌اند.

محققان می‌گویند این پژوهش نشان داده که امتحان کردن سیگار حتی برای یکبار، مي‌تواند عادت شديدي ایجاد کند. به گفته آنها این يافته لزوم توقف کشیدن آزمایشی سیگار را تایید می‌کند.

اطلاعاتی که در این‌باره در مجله تحقیقات نیکوتین و تنباکو منتشر شده بر اساس پاسخ ۲۱۵ هزار نفر در هشت دور نظرسنجی بوده‌است که از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۶ میلادی در بانک اطلاعاتی تبادل اطلاعات بهداشت جهانی جمع آوری شده بود.

پیتر هجک، پژوهشگر ارشد دانشگاه کوئین مری لندن می‌گوید این اولین بار است که ارتباط میان کشیدن یک نخ سیگار و عادت کردن به آن به طور مداوم، با چنین حجم بزرگ اطلاعات به ثبت می‌رسد. به گفته وي محققان دریافته‌اند احتمال تبدیل شدن سیگار کشیدن به عادتي روزانه پس از یکبار امتحان کردنش، بسیار بالاست.

محققان همچنين دريافته‌اند آمار افراد سیگاري در بريتانيا كاهش يافته‌است. براساس آمار اداره ملی آمار بریتانیا در سال ۲۰۱۶ تنها ۱۵٫۵  درصد بزرگسالان در بریتانیا سیگار می‌کشیدند. این رقم در سال ۲۰۱۰ حدود ۱۹٫۹ درصد بوده‌است.

با این حال، محققان پژوهش جدید به محدوديت‌هاي موجود در این تحقیق نيز اشاره كرده‌اند. یکی از اين محدوديت‌ها نتایج متفاوت نظرسنجی‌ها در کشورهای مختلف بوده است که گرفتن میانگین از آن را دشوارتر ساخته‌است. همچنین ترديد‌هايي درباره درستی پاسخ مردم درباره سابقه کشیدن سیگار‌شان وجود داشته‌است.

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم