ورزشکاران دگزامتازون و عوارض آن را بشناسند

۲۲ شهریور ۱۳۹۶ مطالب جذاب

برخی باشگاه های ورزشی در حالی بر خلاف قوانین انواع مکمل ها و داروها را به ورزشکار ارائه و تجویز می کنند که این داروها از جمله کورتیکو استروئیدها ضمن اینکه دوپینگ محسوب می شوند عوارض جانبی خطرناکی به همراه دارند.

عملکرد داروهای کورتیکو استروئیدها از جمله دگزامتازون، پردنیزولون، بتامتازون و مشابه هورمون های مترشحه از قشر فوق کلیوی انسان است و اغلب در مواردی استفاده می شود که بدن انسان قادر به ساخت کافی این هورمون ها نباشد.

این داروها در موارد التهاب (تورم، قرمزی، درد) درمان فرم های خاص آرتزیتیس (بیماری التهابی مفاصل) بیماری های پوستی، خونی، کلیوی، چشم، تیروئید، روده ای، آلرژی (حساسیت) شدید و آسم استفاده می شود .

ضمن اینکه در درمان انواع ویژه سرطان ها نیز کاربرد دارد.

این دسته دارویی همچنین یکی از انواع داروهای دوپینگ رایج در میان ورزشکاران دوپینگی است که متاسفانه مدتی است که در برخی باشگاه های بدنسازی به همراه دیگر استروییدهای آنابولیک (هورمون های مردانه) با وعده های دروغین و با قیمت های گزاف به افراد تزریق می شود.

زمان دفع این دارو از بدن در افراد گوناگون متفاوت است.

دگزامتازون دوپینگ است

عوارض جانبی شامل :

۱تحریک پذیری و ناراحتی معده

۲استفراغ

۳سردرد

۴گیجی

۵بی خوابی

۶بی قراری

۷افسردگی

۸اضطراب

۹آکنه و جوش

۱۰افزایش رشد مو

۱۱بدن به آسانی کبود و کوفته می شود .

دیگر عوارض کورتیکو استروییدها :

پوکی استخوان، چاقی، اختلال حافظه، قرمزی پوست، افزایش میزان چربی که باعث پف کردن فرد و علامتی به نام صورت ماه شکل (صورت گرد) و تنه بوفالو (تجمع چربی در نقاطی مانند سینه و پهلو) افزایش تحلیل پروتئینی بافتی و اختلال ضربان قلب می شود.

دکتر احمد باقری مقدم/ متخصص طب فیزیکی/ رئیس هیات پزشکی ورزشی استان اصفهان

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم