ورزش درمانی برای وریدهای واریسی

۲۳ شهریور ۱۳۹۶ مطالب جذاب

ورزش درمانی از طریق کاهش احتقان وریدی در ساق پاها، یکی از مهمترین اقدامات طب توانبخشی در پیشگیری و درمان بیماری سیاهرگ های واریسی است.

چاقی یکی از عوامل موثر در بروز و پیشرفت عروق واریسی است و پیاده روی در کنار تغذیه صحیح، نقش اصلی را در کاهش وزن بیماران دارد.

ورزش هایی که انجام آنها برای وریدهای سیاهرگی توصیه می شوند:

پیاده روی

ساده ترین و شاید موثرترین راه پیشگیری و درمان وریدهای واریسی، پیاده روی است. اگر زمان لازم برای پیاده روی های منظم ندارید سعی کنید در صورتی که از بیماری های دیگر مثل آرتروز زانو رنج نمی برید، از پله به جای استفاده از آسانسور و از پیاده رفتن به جای استفاده از خودرو استفاده کنید.

– دویدن هم به اندازه پیاده روی سریع موثر است.

دوچرخه سواری  

استفاده از دوچرخه های متحرک و ثابت و حرکت پدال زدن در حالت خوابیده به پشت به طوری که پاها تا جای ممکن بالا گرفته شوند، بسیار موثراست.

– حرکت دوچرخه زدن و پیاده روی حتی اگر کوتاه مدت باشند هم برای سیاهرگ واریسی بسیار موثرند ولی اگر طول مدت آن بیشتر و حداقل ۴۰ دقیقه و بدون استراحت باشد در کاهش وزن هم تاثیرگذار خواهد بود.

بلند کردن پاها در حالت خوابیده به پهلو  

روی سطح نسبتا سفت به بغل دراز بکشید و به آرامی یک پا را بالا بیاورید. لازم است این حرکت ۲۰ بار و حداقل ۵ ست، ۳ بار در روز انجام شود.

– این ورزش اگر همراه با وزنه هایی که به ساق وسط می شوند یا تراباند انجام شوند در تقویت عضلات بیشتر موثرند.

بلند شدن روی پنجه ها

این تمرین در تقویت عضلات پشت ساق پا و در نتیجه آن در پیشگیری و درمان وریدهای واریسی بسیار مهم هستند.

-عضلات پشت ساق پا نقش “قلب دوم” را در بدن دارند و در کمک به برگشت خون به قلب بسیار کمک کننده می باشند.

-در صورت داشتن هرگونه مشکل همراه مثل درد زانو، مچ، پا و کمر به متخصصین طب ورزش شهر خود مراجعه کنید تا بعد از درمان های لازم، شرایط برای فعالیت های مناسب فراهم شود …

ورزش هایی که باید از انجام آنها خودداری کرد:

-تمرینات تقویتی سنگین

-یوگا

-دراز نشست

-بشین پا شو با پاهای یکی جلو یکی عقب

توجه: به علت ایجاد ضعف در عضلات ساق پا و اختلال در گردش جریان خون از پا به بالا تنه، باید از پوشیدن کفش های پاشنه بلند اجتناب کرد.

دکتر احمد باقری مقدم/ متخصص طب فیزیکی/ رئیس هیات پزشکی ورزشی استان اصفهان

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم