کشف بیماری که پیش از حمله به مغز ۳۰ سال پنهان می‌ماند

۲۲ اسفند ۱۳۹۶ مطالب جذاب


کشف بیماری که پیش از حمله به مغز ۳۰ سال پنهان می‌ماند


دانش > پزشکی – ایران رنگی:
پریون‌ها نسخه‌ای متفاوت از پروتئین پریون هستند که می‌توانند از درون به مغز انسان حمله کنند و منجر به بروز بیماری‌های فرساینده عصبی متفاوتی شوند.

براساس گزارش فيوچريزم، اكنون محققان در مطالعه‌اي جديد چهره‌اي ترسناك‌تر از اين پروتئين را كشف كرده‌اند: اين پروتئين ناهنجار مي‌تواند به درون مغز انسان نفوذ كرده و تا ۳۰ سال خاموش باقي بماند و ناگهان به مغز حمله كنند.

اين پژوهش به تازگي توسط محققان مركز كنترل و پيشگيري آمريكا انجام گرفته‌است و نشان مي‌دهد يكي از افراد مبتلا به بيماري كروتزفلت-جيكوب يا CJD در سال ۱۹۸۵ به اين پروتئين آلوده شده‌بود،‌ تا سال ۲۰۱۵ نشانه‌هاي بيماري را از خود بروز نداد.

اين طولاني‌ترين مدت زمان تاخير براي يك بيماري پريوني است و محققان احتمال مي‌دهند وجود اين تاخير در بروز بيماري نشانه آن باشد كه بيماران بسياري در صف انتظار ابتلا قرار داشته باشند.

پيش از شناسايي اين مشكل و بهبود تكنيك‌هاي استريل در سال ۱۹۸۷، ابتلا به اين بيماري به واسطه پيوند‌هاي آلوده غشاي سخت‌شامه،‌ خارجی‌ترین لایه پوشاننده سیستم عصبی مرکزی رخ مي ‌داد. درواقع برند خاصي كه تامين گرفت يا قطعات قابل پيوند سخت‌شامه را در ژاپن به عهده داشت مغز بيماران را به واسطه نسخه‌هاي ناهنجار پريون آلوده مي‌ساخت.

از آنجايي كه زمان استفاده از اين پيوند‌ها مشخص است، مي‌توان مدت زمان خاموش ماندن پريون‌ها را مشخص كرد. در پژوهش اخير ۲۲ مورد جديد ابتلا به بيماري CJD مرتبط با پيوند سخت‌شامه از سال ۲۰۰۸ تاكنون در ژاپن شناسايي شدند. اين تعداد به آمار ۱۳۲ بيماري كه از سال ۱۹۷۵ تاكنون شناسايي شده‌اند افزوده شده‌است.

بين سال‌هاي ۱۹۸۳ و ۱۹۸۷ سالانه نزديك به ۲۰ هزار بيمار گرَفت‌هاي شركت “ليودورا” را در ژاپن دريافت كرده‌اند و اگرچه اين شركت از سال ۱۹۸۷ به بعد با بهبود تكنيك‌هاي استريل فرايند پيوند را از وجود پريون‌ها پاك كرده‌است،‌اما استفاده از گرفت‌هاي آلوده تا سال ۱۹۹۶ ممنوع نشد از اين رو احتمال كشف بيماران بيشتر در آينده وجود دارد.

پريون پروتئيني است كه از قابليت تاخوردگي برخوردار است و درصورتي كه روند تاخوردن اين پروتئين نادرست پيش برود، پروتئين به عامل بيماريزاي مسري تبدلي مي‌شود كه بر ديگر پريون‌ها اثرگذاشته و مغز را ذره ذره تخريب مي‌كند. محققان حتي احتمال مي‌دهند بيماري‌هاي ديگر مغزي مانند آلزايمر و پاركينسون نيز تحت تاثير اين پروتئين ايجاد شوند.

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم